Helena Vondráčková

22. srpna 2008 v 16:55 | Maja |  Životopisy

Helena Vondráčková říká…

Přej a bude ti přáno.
Helena Vondráčková se narodila 24. června 1947 v Praze. Ale většinu dětství strávila ve východních Čechách v obci Slatiňany. Od mala tíhla k hudbě, hrála na klavír. Svou hvězdnou kariéru odstartovala v roce 1964 v soutěži Hledáme nové talenty, kde vystoupila s písní G. Gershwina The Man I love. Hned poté nahrála hity Pátá a Červená řeka. Díky tomu se v roce 1965 stala Zlatou slavicí.

Ještě v roce 1965 začala Helena Vondráčková vystupovat v divadle Rokoko, kde se potkala s Václavem Neckářem a s Martou Kubišovou. Spolu pak založili trio Golden Kids. Po boku Neckáře se v roce 1968 objevila ve filmu, přesněji řečeno v pohádce, Šíleně smutná princezna.
Úspěšný start byl začátkem 70. let přerušen rozpadem tria Golden Kids, jelikož Marta Kubišová nesměla z politických důvodů dále vystupovat. Helena Vondráčková se ale vydala na sólovou dráhu a její hvězda stoupala stále výš. Začala vystupovat v zahraničí, se skupinou Strýci Luďka Švábenského objela Japonsko a natočila tam první zahraniční LP desku Isle of Helena. Helena Vondráčková po celá sedmdesátá léta koncertovala hlavně v zahraničí. Vystupovala jednak po celé Evropě, ale také v Brazílii, Kanadě, na Kubě a jinde.
Helena Vondráčková získala v roce 1977 cenu Grand Prix v polských Sopotech za píseň Malovaný džbánku. V tomto roce také natočila další film Jen ho nechte ať se bojí. A objevila se na seznamu těch, kteří podepsali Antichartu. Helena Vondráčková popírá, že by tento dokument podepsala.
V 80. letech mění zahraniční publikum za domácí. Začíná spolupracovat s orchestrem Gustava Broma a Jiřím Kornem. V roce 1983 si vzala německého hudebníka Helmuta Sickela. V 90. letech přišla do Čech móda muzikálů a Helena Vondráčková zazářila v muzikálu Bídníci.
V roce 2000 Helena Vondráčková zaznamenala další úspěch, a to s vydáním nového alba Vodopád. Stala se nejprodávanější zpěvačkou roku a hit Dlouhá noc byl hitem roku. Roku 2000 Helena Vondráčková také vystupuje jako host Karla Gotta ve známé newyorské Carnegie Hall a opět začíná se objevovat mezi nejoblíbenějšími zpěvačkami v anketě Český slavík. Téhož roku se Helena rozvádí se s manželem Helmutem Sickelem.
V roce 2002 Akademie populární hudby zvolila Helenu Vondráčkovou zpěvačkou roku. O rok později se opět provdala, tentokrát za Martina Michala. V roce 2005 vystoupila Helena Vondráčková znovu v newyorské Carnegie Hall s Karlem Gottem, tentokrát už v rámci společného vystoupení. Na podzim roku 2006 vydala Helena Vondráčková své nejnovější album: Zastav se a poslouchej.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.